Czy kiedy myślisz o aucie eleganckim, nowocześnie wyposażonym i bardzo wygodnym to do głowy od razu przychodzi Ci Mercedes? Skojarzenie to jest jak najbardziej trafne – marka ta już dawno została określona mianem najbardziej luksusowej na świecie. Za opinię tę jest odpowiedzialna słynna klasa S. Ta renoma zdecydowanie nie jest dziełem przypadku. Sprawdź już teraz, dlaczego te samochody stały się synonimem luksusu!

Mercedes-Benz od początku dawał do zrozumienia, że chce być marką premium

Zanim przejdziemy do samej S klasy, kilka słów na temat najodleglejszej historii tego niemieckiego koncernu. Firma powstała w 1881 roku, choć pod inną nazwą i jeszcze bez charakterystycznego, znanego każdemu logo. Nieco ponad 2 dekady później (przełom 1903/1904 roku) pojawił się pierwszy samochód, który w oczach znawców marki jest prekursorem klasy S.

Był to Mercedes Simplex 60hp – auto eleganckie w każdym calu i wyjątkowo luksusowo wyposażone. Co więcej, pod maską znalazł się czterocylindrowy silnik benzynowy o mocy 60 KM. To górnozaworowa konstrukcja, która w tamtych czasach była czymś naprawdę innowacyjnym. Oprócz tego auto doskonale się prowadziło z racji nisko umieszczonego środka ciężkości.

Nieco później, w roku 1928 świat ujrzał kolejny ociekający luksusem model – Mercedes-Benz Nürburg W08. Nazwa ta nieprzypadkowo jest nawiązaniem do słynnego, niemieckiego toru wyścigowego Nürburgring. Pod jego maską znalazł się potężny, ośmiocylindrowy silnik benzynowy o mocy 79 KM (prędkość maksymalna około 100 km/h). Auto wpisało się w historię nie tylko z powodu tej jednostki napędowej oraz jego luksusowego charakteru. Było ono także pierwszym na świecie osobowym samochodem z takim silnikiem, produkowanym seryjnie.

Początki Mercedesa S klasy – model W116

Prawdziwy przełom nastąpił w roku 1972. To wtedy Mercedes zaprezentował światu nowy model W116, który oficjalnie zapoczątkował całą generację aut S klasy. Ten elegancki sedan był wielokrotnie modyfikowany, wypuszczany z coraz lepszymi i mocniejszymi silnikami. Do 1980 roku łącznie wyprodukowano ich blisko pół miliona, co jest najlepszym dowodem na to, jak dużą popularnością się cieszyły. Samochód ten wyprzedzał swoją konkurencję pod kątem wyposażenia. Jako pierwszy na świecie oferował m.in.:

  • hydropneumatyczne zawieszenie,
  • układ ABS poprawiający efektywność hamowania,
  • regulowaną kolumnę kierownicy,
  • nowoczesny zbiornik paliwa o zwiększonej odporności na uszkodzenia w czasie wypadku.

Jakby tego było mało, w roku 1978 pod maskę W116 zaczęły trafiać pierwsze silniki wysokoprężne. Wydarzenie to jest bardzo istotne, gdyż Mercedes jako pierwszy na świecie wypuścił luksusowe auto z turbodieslem. Na dużą uwagę zasługiwało również wnętrze. Drewniane wstawki, bogate wyposażenie czy najwyższej jakości materiały obiciowe. To tylko przykłady elementów, przez które klasa S szybko stała się synonimem luksusu.

Kolejne innowacje, czyli Mercedes W126

W roku 1979 świat ujrzał następcę modelu W116, czyli Mercedesa W126. To niewątpliwie największa legenda, auto często spotykane na drogach po dziś dzień! Jego użytkownicy ponownie, jako pierwsi na świecie, mogli korzystać z takich udogodnień, jak:

  • poduszka powietrzna dla kierowcy (później opcjonalnie również dla pasażera),
  • kontrola trakcji ASR (od 1990 roku),
  • przednie wycieraczki schowane za maskę (znaczna poprawa aerodynamiki),
  • wyjątkowo skuteczny układ hamulcowy z wentylowanymi tarczami z przodu.

W tym modelu pojawiło się kilka ciekawych silników wysokoprężnych, które okazały się wręcz nieśmiertelne. Nie bez powodu z aut tych bardzo chętnie korzystali taksówkarze.

Jak wygląda klasa S dzisiaj? Możesz się o tym przekonać – wynajmij takie auto!

Koncern Mercedes zdecydowanie nie spoczął na laurach. Auta klasy S nadal są synonimem luksusu, świetnego wykonania i stosowania innowacyjnych technologii. Chcesz doświadczyć na własnej skórze, jak jeździ się najnowszym modelem W222? Zgłoś się do nas – proponujemy niedrogi wynajem tych samochodów. Mamy doskonale utrzymaną flotę i gwarantujemy elastyczne warunki umowy.

Luksusowy samochód na każdą okazję

Luksusowy samochód na każdą okazję